5 powodów, dla których warto unikać fast foodów

Redakcja

29 kwietnia, 2024

Fast foody to pożywienie wysokokaloryczne. Jest szybkie i łatwe w przygotowaniu, a zamawiamy je zwykle, będąc na mieście lub w trasie samochodem. Wszelkiego rodzaju hamburgery, frytki czy kebaby wpływają na naszą sylwetkę, zdrowie i samopoczucie. Są dla nas atrakcyjne ze względu na łatwą dostępność, niską cenę i walory smakowe, które najczęściej zawdzięczają glutaminianowi sodu. Jakie skutki dla organizmu niesie za sobą ich spożywanie? Oto 5 powodów, dla których warto unikać fast foodów.

1. Fast foody to prosta droga do miażdżycy i chorób serca

Fast foody zawierają ogromną ilość tak zwanych tłuszczów trans, które przyczyniają się nie tylko do otyłości, ale przede wszystkim do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy czy nadciśnienia. Obniżają wydolność naszego organizmu i potęgują ryzyko zawału czy udaru. Częste spożywanie posiłków typu fast food, a także niska aktywność fizyczna, mogą bardzo szybko doprowadzić do silnej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Tłuszcze trans mają negatywny wpływ także na układ immunologiczny oraz gospodarkę hormonalną. Mogą przyczynić się nawet do niepłodności.

2. Niedobór mikro i makroelementów w naszym organizmie

Fast foody zawierają bardzo znikomą ilość wartościowych substancji odżywczych. Mają wysoką zawartość tłuszczów, cukrów prostych i soli, a jednocześnie mało witamin, pierwiastków czy błonnika. Takie odżywianie sprzyja chorobom, złemu samopoczuciu, apatii, osłabieniu oraz niedoborom niezbędnych mikro i makroelementów. Dziś w czasach ogromnej świadomości na temat żywności mamy dostęp do mnóstwa wartościowych składników, a nawet gotowych, odpowiednio zbilansowanych dań i przekąsek. W czasach popularności weganizmu, fleksitarianizmu, witarianizmu itp. dostęp do zdrowych produktów jest niezwykle łatwy. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i czerpać inspiracje z dobrych źródeł, takich jak strona żywieniemaznaczenie.pl

2-niedobor-mikro-i-makroelementow-w-naszym-organizmie.jpg

3. Nauka nieprawidłowych nawyków żywieniowych

Częste spożywanie niezdrowych posiłków sprawia, że wchodzi nam to w nawyk – chcemy więcej i więcej. Nasz organizm potrzebuje wartościowej żywności do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie w okresie rekonwalescencji i osłabienia organizmu zauważamy, jak ważne jest zbilansowane żywienie. Sięgamy wówczas po suplementy diety i specjalne produkty bogate w kwasy omega-3, białko i szereg innych wartościowych składników. Tego typu produktem, będącym kompletną dietą wysokoenergetyczną i bogatobiałkową, jest Supportan Drink. Często zauważamy niekorzystny wpływ fast foodów na nasze zdrowie dopiero wówczas, kiedy je utracimy.

4. Obciążenie wątroby i innych narządów wewnętrznych

Spożywanie fast foodów obciąża szczególnie te organy, które biorą udział w procesie trawiennym. Pojawiające się wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, ból brzucha, zgaga czy mdłości powinny być pierwszym sygnałem do zmian w sposobie odżywiania. Wątroba jest niezbędna w procesie trawiennym tłuszczów i zwykle to ona jako pierwsza najdotkliwiej odczuwa nasze błędy żywieniowe. Niezdrowa żywność może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych żołądka i jelit, a nawet cukrzycy typu 2.

5. Fast foody niszczą kubki smakowe

Już dawno udowodniono, że fast foody niszczą kubki smakowe, przez co upośledzają nasz zmysł smaku. Poza tym częste spożywanie glutaminianu sodu i ogromnej ilości soli prowadzi do zaburzeń w prawidłowym odbieraniu innych potraw. Wszystko poza fast foodami zaczyna wydawać nam się jałowe, mało doprawione, zbyt słodkie, niedosolone. W efekcie dodajemy jeszcze więcej soli do posiłków.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: